Bu Blogda Ara

20 Ağustos 2010 Cuma

Microsoft Explorer 9 Geliyor !

Internet Explorer 9 sonunda geliyor! Çıkış tarihi Microsoft tarafından sonunda açıklanan tarayıcının 15 Eylül’de çıkacağı resmen duyuruldu.

Mart ayında Platform Preview sürümüyle görücüye çıkan IE9 sonunda tamamlanıyor. İlk deneme sürümleri sadece render motorunun yeteneklerini sergiliyordu. Araç çubukları, ek özellikler, hatta adres satırı bile yoktu.

Ancak bu sürün yeni nesil internet teknolojilerini ve yeni JavaScript motorunun hızını gözler önüne seriyordu. Yani kaputun altındaki gücü sergiliyordu ama henüz tamamlanmış değildi.

İşte bu yüzden ilk deneme sürümlerine baktıysanız, görünüm olarak tam sürümün farklı olacağını tekrar hatırlatmakta fayda var.

Internet Explorer 9′un önemi

Microsoft için son derece önemli olan bu yeni internet tarayıcı, Internet Explorer serisinin popularitesini tekrar arttırmayı hedefliyor.

IE8′in JavaScript performansının çok düşük kalması karşısında, donanım hızlandırma ile gücüne güç katan IE9, en hızlı internet tarayıcılar arasında yer alıyor.

Windows 7 API’lerini kullanan ve bu sayede kasılmadan, DirectX desteğiyle ekran kartından da yararlanan IE9, Windows XP’yi desteklemeyecek.

HTML5 ve CSS3 de destekleyen internet tarayıcı büyük gelecek vadediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder